اينورتر LS

eSiemens-post

انواع اینورتر با توجه به نوع موتور
1.اینورتر AC
2.اینورتر DC
3.اینورتر stepmotor
4.اینورتر servo
1.اینورتر AC
اينورتريا درايو AC به دستگاهي گفته مي شود كه به كمك آن مي توان سرعت يك موتور AC سه فاز را كنترل كرد بدون آنكه قدرت و گشتاور موتور كاهش يابد. اينورترها در ظرفيتهاي مختلف ساخته مي شوند مثلاً براي يك موتور با توان 20 اسب بخار بايد از اينورتر 20 HP استفاده كرد.
انواع اينورترها از نظر كاربرد كدامند؟
– از نظر كاربرد اينورترها به دسته هاي مختلفي تقسيم م ي شوند. براي راه اندازي پمپ ها، فن ها،آسانسور،جرثقيل، نوارهاي نقاله ، دستگاههاي اكسترودر و…… از اينورتراستفاده مي شود. براي پمپ و فن از اينورترهاي با گشتاور متغير و براي آسانسورونوار نقاله و جرثقيل از اينورتر با گشتاور ثابت و براي اكسترودرها از اينورتر با فيدبك PG بهره برداري ميكنند.
مزاياي استفاده از اينورترها چيست؟
– كاهش انرژي مصرفي و لذا كاهش هزينه برق، كاهش جريان راه اندازي و در نتيجه طولاني شدن عمر موتور ، امكان تغيير سرعت موتور، امكان تغيير جهت حركت موتور، داشتن حفاظت در برابر اضافه بار، امكان كار موتور در شرايطي كه ولتاژ ورودي متغير است، امكان كنترل از راه دور، ايجاد سرعت بيشتر از سرعت نامي موتور، برنامه ريزي كردن حركت.
نحوه کنترل اینورتر.
كاهش هزينه برق مصرفي و كاهش جريان راه اندازي :
به دليل آنكه موتور يك بار ر-اكتيو روي شبكه دارد چنانچه از درايو براي راه اندازي و كنترل موتور استفاده گردد چون درايو داراي يك بانك خازني مي باشد اين بار ر-اكتيو را جبران مي نمايد و تنها بار اكتيو را از شبكه برق مصرف مي نمايد ، بنابراين جريان مصرفي بسيار كاهش مي يابد .همچنين چون در بسياري از كاربردها انرژي زيادي براي راه اندازي لازم است موتور انتخاب شده را با توان بالاتري انتخاب مي كنند بنابراين ميزان جريان زيادتري هم در حين كار از شبكه استفاده مي كند .
چنانجه از اينورتر استفاده شود ، اينورتر به صورت كاملا اتوماتيك اين جريان را در حين راه اندازي به مقدار لازم افزايش و در حين كار به مقدار لازم كاهش مي دهد ، بنابراين به طور كلي هزينه برق مصرفي كاهش چشم گيري خواهد داشت
امروزه جهت رفع معايب ستاره مثلث در راه اندازی موتورها از اينورتر های کنترل دور استفاده می شود . اينورتر ها و يا همان درايو های کنترل دور موتور با توجه به پارامتر هايی که در اختيار کاربر قرار می دهند ، قابليت های راه اندازی الکترو موتور را افزايش می دهند يکی از مهمترین کاربرد های اینورتر ذخیره سازی انرژی می باشد ، اینورتر جریان راه اندازی موتور را کاهش می دهد و به سبب همین کاهش جریان برق مصرفی کاهش پیدا می کند .
برخی از قابليت های اينورتر ها به شرح زير می باشد :
– کنترل دور موتور با تغيير فرکانس .
– راه اندازی و توقف نرم موتور.
– کنترل گشتاور موتور و تزريق ولتاژ بالاتری در فرکانس پايين .
– کنترل جهت چرخش موتور .
– قابليت فرمان های مختلف توسط ورودی های ديجيتال اينورتر مانند چند سرعته کردن موتور و جهت چرخش موتور و … .
– امکان شبکه شدن با کليه دستگاه هايی که از پروتکل های استاندارد مانند MODBUS پشتيبانی می کنند .
-صرفه جویی مصرف برق .
اينورتر LS علاوه بر کنترل بسيار دقيق برای الکترو موتور ها که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، از الکترو موتور حفاظت می کند، که از جمله امکانات حفاطتی اينورتر شامل بدنه شدن سيم پيچی موتور ، داغ شدن موتور ، بار بيش از حد ظرفيت موتور و … می باشند .
شرکت LS (نام صنعتی LG) پیشرو در تولید محصولات اتوماسیون صنعتی در کره جنوبی می باشد، اینورتر های تولیدی شرکت LS داری استانداردهای جهانی از اروپا و امریکا بوده و با تنوع در مدل ها، در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، سیمان، فولاد، آب و فاضلاب، نساجی، صنایع غذایی و … شناخته شده می باشند.
اینورتر LS در مدل های IE5، IC5، IG5A، IS5، IS7، IP5A و IV5 به بازار عرضه شده اند.